VITAMINAS C IR MŪSŲ ODA

Turbūt ne kartą girdėjote apie vitaminą C grožio priemonių sudėtyje. Turbūt girdėjote ir tai, jog šis ingredientas labai naudingas mūsų odai puoselėti, ir netgi tokias teorijas, kaip, kad kuo daugiau vitamino C valgysime, tuo daugiau juoksimės ir būsime laimingesni! Papasakosime Jums apie šio įspūdingo, tačiau labai paprasto ingrediento naudą mūsų odai žemiau.

KAS YRA VITAMINAS C?

Šis vitaminas padeda mūsų odos ląstelėms atsinaujinti visame kūne, ne tik veido odoje, skatina kolageno sintezę, apsaugo odoje esančius antioksidantus nuo UV spindulių. Deja, šio vitamino mūsų oda pati negamina, todėl išgirdę apie jo naudą, ieškome būdų, kaip juo aprūpinti mūsų odą ir organizmą. Šis natūralus antioksidantas randamas natūraliuose produktuose, vaisiuose, daržovėse, tačiau taip pat, dažnai yra gaminamas ir sintetiniu būdu odos priežiūrai skirtiems produktams praturtinti - kremams, serumams ar tonikams.

Pirma vitamino C forma, kurią verta paminėti, yra L–askorbo rūgštis. Tai labiausiai aprašyta ir biologiškai aktyvi šio vitamino forma. Tačiau galima rasti ir kitų darinių, tokių kaip natrio askorbilo fosfatas, askorbilo palmitatas, retinylo askorbatas, tetraheksildecilio askorbatas, magnio askorbilo fosfatas . Kiek daug nežinomų terminų! Šie dariniai arba išvestiniai nėra grynas vitaminas C, tai greičiau vitamino C ir kitų, padedančių išsaugoti šio vitamino kokybę produkte, ingredientų kombinacija. Vos jiems patekus ant odos, į ją iškart ima skverbtis garsusis vitaminas C. Pavyzdžiui, jei Jūsų naudojamas serumas sudėtyje turi 10 procentų vieno iš išvestų ir aukščiau išvardintų ingredientų, vadinasi į odą gryno vitamino C būtų išskleista apie 3 procentus.

LAISVIEJI RADIKALAI

Tam, kad suprastume, kaip veikia vitaminas C, pirmiausia reikia išsiaiškinti, kaip laisvieji radikalai kenkia mūsų odai. Yra trys laisvųjų radikalų tipai, tačiau galėtume teigti, kad svarbiausios – reaktyviosios deguonies formos. Jų apstu ore, kuriuo mes kvėpuojame, cigarečių dūmuose, UV spinduliuose, strese ir netgi smoge! Reaktyviųjų deguonies formų žala ypatingai didelė: jos pažeidžia odos dermą (sluoksnį tarp epidermio ir poodinio sluoksnio), koreguoja odos DNR, kenkia odos drėgmei ir tekstūrai, spalvai ir ląstelių funkcionalumui.

Vitaminas C smarkiai reaguoja į karštį, šviesą, orą ir kitus chemikalus, todėl labai lengvai gali prarasti antioksidantų gerąsias savybes. Kad gerosios antioksidantų savybės nebūtų prarastos, produktus, turinčius vitamino C sudėtyje, laikykite tamsioje, vėsioje aplinkoje ir nepirkite produkto, jei jis yra skaidrioje pakuotėje, kad būtų išvengta priešlaikinės oksidacijos. Jeigu Jūsų turimo produkto formulė pakeitė spalvą iš šviesios į rudą, geriausia tokį produktą išmesti ir įsigyti naują, kadangi taip atrodo nebeaktyvi ir pažeista priemonė, kuri oksidavosi.

VITAMINO C PRIVALUMAI

– Apsaugo nuo kenksmingų aplinkos veiksnių, veikdamas laisvuosius radikalus. UV spinduliai ir tarša mūsų odoje sukuria laisvuosius radikalus, kurie ženkliai blogina odos būklę. Vitaminas C juos apdoroja ir apsaugo odą nuo senėjimo!

– Skatina kolageno sintezę. Kolagenas odai suteikia stangrumo ir skatina jos struktūros gerinimą. Vitaminas C tarsi atgaivina odoje esantį kolageną ir padeda jam daugintis!

– Šviesina pigmentines dėmeles. Vitaminas C tarsi užblokuoja pigmentinių dėmių atsiradimo kelią ir sintezę.

VITAMINO C ŠALUTINIS POVEIKIS

Šis, puikiai žinomas ir mėgstamas ingredientas sukurtas naudoti kasdien, tačiau naudojant dideles koncentracijas jis gali suerzinti odą, ypač jei naudojate kitus rūgštinius produktus. Jautrios odos savininkėms vitaminas C kartais gali ir netikti, oda neišlaikys tolerancijos testo, todėl neretai vitamino C priemonių reikės atsisakyti. Daugelis produktų su vitaminu C pagaminti riebaliniu pagrindu, todėl ne visada gali tikti riebiaodėms, tad visada derėtų pasikonsultuoti su savo dermatologu.

KAIP NAUDOTI?

Socialinėje erdvėje skraidžioja daugybė patarimų, kaip ir kada naudoti vitaminą C. Kai kas sako, kad geriausia naudoti ryte, o kai kas – vakare, kad oda galėtų netrukdomai atsigauti. Svarbiausia iš tikrųjų – pastovumas. Ar naudosite ryte, ar vakare – nėra svarbu. Būtina nuolat naudoti tuo pačiu metu ant švaraus veido, tačiau netepti ant odos kartu su benzoilo peroksido turinčiais produktais! Jokiais būdais nepamirškite užsitepti kuo didesnio SPF filtro, jei vitaminą naudosite ryte!

Tikimės, kad sužinojote naudingos ir vertingos informacijos apie vitaminą, kuris šiuo metu pasaulyje užkariauja vis daugiau ir daugiau prekinių ženklų lentynų!

DROGAS ekspertė Eglė!

Eglė Gilytė Instagram: @eglegil

Aš – Eglė, o mano didžiausia aistra – grožio produktais nukrautų lentynų skenavimas! Nuo pat vaikystės iš rankų nepaleidžiu teptukų – pirmieji buvo dailės mokykloje, o antrieji – mano kosmetinėje! Nemažai laiko praleidžiu domėdamasi naujausiomis pasaulio grožio ir stiliaus tendencijomis, o tada jomis dalinuosi DROGAS socialinių tinklų paskyrose straipsnių bei video filmukų formatu.
Taigi, kviečiu ir skaityti, ir žiūrėti!