SUSIDRAUGAUKIME SU SAVO EMOCIJOMIS

Neįmanoma įsivaizduoti gyvenimo be emocijų – šypseną keliantis šildančių saulės spindulių prisilietimas, akis užmerkiantis apsikabinimas su mylimu žmogumi, tikslo įgyvendinimo džiaugsmas, linksmos vasaros naktys su draugais. Taip pat ir negatyvios emocijos – liūdesys netekus artimojo, pyktis, kuomet aplink mus vyksta neteisybė, išsiskyrimas, nežinomose situacijose atsirandanti baimė. Emocijos nuspalvina mūsų kasdienybę begale spalvų ir suteikia prasmę gyvenimo įvykiams!

Kaip emocijos mums padeda?

PADEDA GREITAI REAGUOTI, NENAUDOJANT PROTINIO DARBO

Geriate kavą su pienu? Kartas nuo karto prieš jį pilant į kavą, atsukate pieno pakelį ir pauostote, ar pienas nesugedęs. Šis veiksmas sukuria emociją – jei pienas sugedęs, jo kvapas sukelia mums šleikštulio emociją net nepagalvojus arba neparagavus ir neišspjovus šio pieno lauk. Ši emocija padeda mums išvengti pavojaus mūsų sveikatai! Neretai prabangos giliam, išsamiam apgalvojimui mes neturime, nes tai gali kainuoti ir sveikatos dalelę ar net gyvybę, todėl emocijos evoliucionavo taip, kad galėtume veikti iškart, neišnaudoję daug protinių resursų!

PARUOŠIA MŪSŲ KŪNĄ VEIKSMUI

Kai kažko bijome, mūsų organizmas sustabdo tam tikrus, tuo metu kūno funkcionavimui ne tokius svarbius virškinimo veiksmus, todėl išsausėja burna, kraujas pradeda netolygiai tekėti į apatinę kūno dalį, viską pradedame matyti tarsi ryškiau ir plačiau, gausiau kvėpuojame. Emocijos inicijuoja komponentų sistemą, į kurią įeina subjektyvi patirtis, ekspresyvus elgesys, įvairios žmogaus reakcijos, aplinkos suvokimas. Žodis „emocija“ yra tarsi viso to metafora.

Dažnai žmonės galvoja, kad emocijos tiesiogiai sukuria tam tikrą veiksmą. Iš tikrųjų emocijos paruošia kūną ir mintis tam tikram veiksmui, tačiau priklausomai nuo daug veiksnių, tas veiksmas ne visada padaromas.

PAVEIKIA MINTIS

Emocijos susijungia su mūsų mintimis ir prisiminimais. Prisiminimai nėra tiesiog paprastas veiksmų įsisavinimas ir tarsi užkodavimas mūsų mintyse. Prisiminimus apjungia ir emocijos kuriuos mes tuo metu jautėme. Tai tarsi nerviniai klijai, kurie sujungia šiuos visiškai skirtingus pojūčius mūsų smegenyse. Dėl šios priežasties mums lengviau atsiminti pozityvias mintis, kai džiugu ir ne tokias pozityvias mintis, kai pikta ar liūdna. Emocijos paveikia mūsų mąstymą kartais kūrybiškai, nuo pamatų, o kartais visai kitaip. Pripažinkite, jog sunku mąstyti kritiškai, kai jaučiame intensyvias, mintis sudėlioti trukdančias emocijas, tačiau kur kas lengviau, kai nesame per daug paveikti audringų emocijų.

MOTYVUOJA MUS ATEITIES VEIKSMAMS

Kaip jau minėjau, emocijos mūsų organizmus ir kūnus paruošia staigiems veiksmams, gali paveikti mintis ir gali būti jaučiamos. Dėl šių priežasčių jos padeda mums nuspręsti tam tikrus, ateityje įvyksiančius veiksmus. Daugelis mūsų siekiame ateityje jausti džiaugsmą, pasitenkinimą, laimėjimą, pasididžiavimą mūsų pasiekimuose ir tiksluose. Tuo pačiu mes bandome išvengti veiksmų, kurie sukuria jau prieš tai įsimintus ir negatyvius jausmus.

Prisiminkime kavą su pienu – jei kartą nepavyko išvengti sugedusio pieno kavoje, kitą kartą būtinai pažiūrėsime į pieno galiojimo datą, pauostysime, ar nėra pašalinio kvapo.

PADEDA GERIAU SUPRASTI VIENAS KITĄ

Emocijos gali būti išreikštos ir žodžiais, ir veiksmais – veido išraiškomis, balsu, rankų gestikuliacija, laikysena. Mes nuolatos rodome savo emocijas bendraudami su draugais, artimaisiais, kolegomis, kurie gali itin lengvai nuskaityti Jūsų skleidžiamus jausmus ir mintis, ir vice versa. Emocijos ir jų išraiška veiksmais tarsi komunikuoja informaciją apie mūsų pojūčius ir mintis mus diena iš dienos supantiems aplinkiniams, šeimos nariams. Kadangi jos turi labai stiprią, signalinę vertę, emocijos gali padėti išspręsti įvairias visuomenines problemas, sukeldamos atsaką mums iš kitų žmonių, parodydamos tarpasmeninių santykių prigimtį, paskatindamos tam tikrą, lauktą elgesį.

EMOCIJOS – GEROS IR BLOGOS?

Neretai pasakome, jog jaučiame “geras emocijas”, “blogas emocijas”, kai jaučiamės maloniai arba nusiminę. Mokslininkai, tiriantys emocijas, teigia, jog nesvarbu, ar jaučiame teigiamus / neigiamus jausmus, jie yra mums naudingi, nes suteikia mums supratimą, kas vyksta aplink mus, kokioje situacijoje mes esame, kokių veiksmų reikia imtis. Taigi, netgi “neigiamos” emocijos gali būti mums naudingos.

Reikėtų suprasti, jog visos emocijos mūsų emociniam intelektui yra naudingos, nes padeda prisitaikyti prie įvairiausių ir netikėtų gyvenimo situacijų, užsigrūdinti ateičiai. Dažniau įsiklausykite į vidinį “aš”, analizuokite ir pasakykite sau, kodėl kartais jaučiate vienokias ar kitokias emocijas bei kokius signalus jos mums siunčia.

Eglė ir DROGAS

DROGAS ekspertė Eglė!

Eglė Gilytė Instagram: @eglegil

Aš – Eglė, o mano didžiausia aistra – grožio produktais nukrautų lentynų skenavimas! Nuo pat vaikystės iš rankų nepaleidžiu teptukų – pirmieji buvo dailės mokykloje, o antrieji – mano kosmetinėje! Nemažai laiko praleidžiu domėdamasi naujausiomis pasaulio grožio ir stiliaus tendencijomis, o tada jomis dalinuosi DROGAS socialinių tinklų paskyrose straipsnių bei video filmukų formatu.
Taigi, kviečiu ir skaityti, ir žiūrėti!