PROBLEMINĖ ODA: SALICILO RŪGŠTIS AR BENZOILO PEROKSIDAS?

Tiems, kam tenka susidurti su odos bėrimais, spuogeliais ir akne, ko gero tikrai girdėti šie du kosmetinių priemonių ingredientai. Neretai juos netgi maišome arba sutrinkame, kuomet renkamės spuogelių raminimui skirtus kosmetikos produktus ir matome šiuos pavadinimus. Paaiškinsime, kokias paskirtis turi ir salicilo rūgštis, ir benzoilo peroksidas.

SPUOGELIŲ IR AKNĖS ATSIRADIMO VEIKSNIAI

Prieš paaiškinant ingredientų reikšmę, norėtume aptarti, kokie veiksniai lemia spuogų ir aknės atsiradimą. Dažniausiai pirmieji inkštirai arba dar kitaip kamedonai atsiranda paauglystėje. Lytiniai hormonai stimuliuoja riebalinių liaukų veiklą, keičiasi riebalinių liaukų struktūra, klampumas, gausumas. Vėliau įsijungia padidėjusi šalia liaukos esančio plauko folikulo ragėjimas, pradeda kimštis ištekamasis latakas, formuojasi uždaras (baltas inkštiras) ar atviras (juodas inkštiras) komedonas. Kai jau yra yra susiformavę komedonai, prisideda prie uždegimo ir mikroorganizmai – Propionibacterium acnes. Tada atsiranda žydintis uždegimas, nes ne tik pastebime raudonus mazgelius, bet ir baltus pūlinukus. Jei uždegimas labai sunkus, tuomet jau formuojasi skausmingi ir pūlingi aknės mazgai, o sugijus lieka randai, nes uždegimas jau apima giliąją dermą.

Netinkama mityba taip pat gali prisidėti prie spuogų ir aknės atsiradimo – daug riebaus, kepto, angliavandenių, cukraus turintis maistas. Taip pat nuolatinis stresas, nuovargis, endokrininės ir psichinės ligos, netinkama odos priežiūra ar odos poras kemšanti kosmetika, bei tam tikri vaistai gali provokuoti ar sukelti aknę. Priežasčių iš ties yra labai daug. Problematinė oda gali būti netgi paveldima!

SALICILO RŪGŠTIS AR BENZOILO PEROKSIDAS?

Problematinės odai neretai prireikia gydytojų ir dermatologų priežiūros, specialių geriamųjų vaistų, atitinkamai parinktų priemonių. Jei spuogai gausūs, pūlingi, kamuoja nuolatos, be jokios abejonės reiktų pasikonsultuoti su gydytoju ir vengti pačiam juos liesti ar bandyti gydyti savarankiškai.

Pagerinti odos būklei dažnai rekomenduojami anksčiau išvardinti ingredientai, todėl juos abu aptarsime:

– Benzoilo peroksidas

Šiame ingrediente yra benzoinės rūgšties, kuri veikia reaguodama su deguonimi. Ši rūgštis skatina smarkų odos sausėjimą ir lupimąsi, pašalina negyvąsias odos ląsteles ir sebumą, kurie sukelia uždegimines reakcijas. Benzoilo peroksidas labai efektyvus – giliai valo poras, tačiau ypatingai sausiną odą! Turintiems jautrią odą ar sergant lengva aknės forma šis ingredientas nerekomenduojamas.

– Salicilo rūgštis

Jautrią, probleminę odą turintiems žmonėms salicilo rūgštis tinka labiau. Ši rūgštis, kaip ir benzoilo peroksidas, taip pat skatina odos atsinaujinimą, tačiau žymiai švelniau. Joje nėra deguonies, kuri padeda naikinti odos uždegimą sukeliančias bakterijas. Kosmetinės priemonės su salicilo rūgštimi veiksmingai naikina paviršinius spuogus ir kamedonus. Kita vertus, nors salicilo rūgštis ir mažiau džiovina ir jautrina odą, jos naudoti per daug taip pat nerekomenduojama.

Atminkite, kad šie du ingredientai, ypač didelėmis koncentracijomis gali būti itin šiurkštūs odai, net ir švelnesnėmis koncentracijomis rekomenduojama naudoti vos kelias dienas, kol bėrimai ar spuogai užmigdomi!

Linkime gražios, švelnios ir švytinčios odos. Nepamirškite ja rūpintis ir svarbiausia, esant didesnėms odos problemoms, konsultuotis su specialistais geriausiam rezultatui pasiekti!

Eglė ir DROGAS

DROGAS ekspertė Eglė!

Eglė Gilytė Instagram: @eglegil

Aš – Eglė, o mano didžiausia aistra – grožio produktais nukrautų lentynų skenavimas! Nuo pat vaikystės iš rankų nepaleidžiu teptukų – pirmieji buvo dailės mokykloje, o antrieji – mano kosmetinėje! Nemažai laiko praleidžiu domėdamasi naujausiomis pasaulio grožio ir stiliaus tendencijomis, o tada jomis dalinuosi DROGAS socialinių tinklų paskyrose straipsnių bei video filmukų formatu.
Taigi, kviečiu ir skaityti, ir žiūrėti!