KOSMETIKOS PAKUOČIŲ RŪŠIAVIMAS

Įvairių pakuočių rūšiavimas, plastiko perteklius, gamtos ir pasaulio užterštumas – vienas opiausių klausimų dabartinėje mūsų visuomenėje. Grožio priemonių pakuočių rūšiavimas neretai kelia daug klausimų, kadangi pakuotės pagamintos iš įvairių medžiagų, o pakuočių viduje – įvairios formulės ir ingredientai.

Kiekvienais metais pasaulyje pagaminama apie 150 milijardų vienetų pakuočių, kurios prisideda prie maždaug 18 milijonų akrų miškų praradimo. Nors rūšiuoti grožio priemonių pakuotes nėra paprasta, tai be galo svarbu tvariai mūsų ateičiai! Taip pat labai svarbu nustoti neteisingai rūšiuoti pakuotes (šis veiksmas angliškai vadinamas wishcycling), kuomet galvojame, jog teisingai rūšiuojame pakuotes, tačiau jos ne visąlaik rūšiuojamos. Pavyzdžiui, picos dėžutės, plastikiniai šiaudeliai, kavos puodeliai, plastikiniai maišeliai, kavos kapsulės, plastikiniai įrankiai, pakuotės, kuriose yra maisto ar kosmetikos likučių.

KOSMETIKOS PAKUOČIŲ RŪŠIAVIMO PROCESAS

1. Pirmas žingsnis, kurį turėtume padaryti, tai įsitikinti, jog kosmetikos pakuotė – kremo, šampūno, pudros, yra tuščia ir be žymaus produkto likučio. Prieš ruošiantis rūšiuoti, pakuotę praskalaukite, kad pašalintumėte produkto likučius. Tačiau jokių plovimo priemonių naudoti nereikia, užtenka praskalauti vandeniu.

2. Kiekviena maisto ar kosmetikos parduotuvėje esanti pakuotė yra pažymėta taip, jog žinotume, kaip su ta pakuote elgtis, kuomet pabaigiame produktą. Jei produkto pakuotė pažymėta GREEN DOT ženkliuku, vadinasi ją rūšiuoti būtina, o už patį perdirbimą atsako produkto gamintojas.

3. Pakuotės sudėtinių dalių atskyrimas. Pavyzdžiui, serumo buteliukas atkeliauja popierinėje, perdirbto popieriaus pakuotėje – ją metame į popieriui skirtą konteinerį. Serumo buteliukas pagamintas iš dviejų sudėtinių dalių – stiklinio buteliuko ir plastikinio kamštelio. Sunaudojus serumą, buteliuką ir kamštelį išskalaujame. Stiklinę dalį praskalaujame ir metame į stiklui skirtą konteinerį, plastikinę – į plastiko.

4. Jei kosmetikos priemonė pagaminta tik iš plastiko, dėmesį reikėtų atkreipti į tai, jog dažniausiai tokių pakuočių buteliukas ir kamšteliai būna pagaminti iš skirtingo tankio plastiko, kurį rūšiavimo įmonės perdirba ir rūšiuoja taip pat skirtingai. Dėl šios priežasties tokias priemones reikėtų praskalauti ir rūšiuoti į plastiko konteinerį atskirtomis dalimis, t.y nusukti priemonės kamštelį ar dangtelį nuo pačios pakuotės ir tik tada mesti į konteinerį.

Plastikinės pakuotės dažniausia pažymėtos skaičiukais nuo 1 iki 7, tačiau paprasčiau apibrėžiant, visada rūšiuojamos yra 1 (PET) ir 2 (HDPE) numeriu pažymėtos plastiko pakuotės. Su kitais plastikais yra gan sudėtingiau, tačiau nr. 3, 4 (LDPE) ir 5 (PP) plastikai taip pat gan nesunkiai perdirbami.

5.Aliuminio pakuotės. Aliuminio pakuotės, kuriose paprastai karaliauja rankų ar veido kremai, lūpų balzamai, taip pat yra rūšiuojamos. Pasaulyje aliuminio pakuotės laikomos gan tvariomis ir lengvai perrūšiuojamomis! Aliuminio pakuotes meskite į plastiko konteinerį, jei ši pakuotė pagaminta su plastikiniu kamšteliu – jis taip pat keliauja į plastiko konteinerį.

ATMINTINĖ

1. Mišrių komunalinių atliekų konteineriai

Ką mesti?

Sauskelnes, asmeninės higienos priemones, popierinius rankšluosčius, vienkartines nosines, tualetinį popierių (bet ne kartoninį ruloną, jis rūšiuojamas kaip popierius), dantų šepetėlius, panaudotas virtuvės, dušo kempines, skutimosi peiliukus, lipnias juostas, avalynę, keramikos, veidrodžių duženas, naminių gyvūnėlių kraiką, užpildytus dulkių siurblių maišelius ir kitas po rūšiavimo likusias buitines atliekas.

Nemesti:

Žaliųjų atliekų, statybos ir griovimo, pavojingų, elektros ir elektrinės įrangos atliekų, pakuočių.

2. Popierius ir kartonas (mėlynas konteineris)

Ką mesti?

Žurnalus, laikraščius, pakavimo popierių, kartonines dėžutes, gofruoto kartono dėžes, kitus spaudinius, lankstinukus, vokus, spaudos ir rašomąjį popierių, kartoninius tualetinio popieriaus rulonus, knygas (bet jas geriau padovanokite).

Nemesti:

Nešvarių, riebalais užterštų pakuočių, riebalais sutepto, parafinuoto, vaškuoto, popieriaus su celofanu, panaudotų tapetų, popierinių nosinaičių ir servetėlių.

3. Plastikas ir metalas (geltonas konteineris)

Ką mesti?

Praskalautus plastikinius gėrimų, aliejaus butelius, Tetra Pak pakuotes, plastikinius indelius nuo padažų, majonezo, indų ploviklio, kosmetikos, skalbimo priemonių, polietileno plėvelę, kitą plastikinę pakuotę, plastikinius žaislus, indus, putplastį, plastikinius rašiklius, kamštelius, dangtelius, konservų dėžutes, skardines nuo gėrimų, aliuminio lėkštes, metalines kepimo skardas, puodus, stalo įrankius, metalinius dangtelius, dėžutes, foliją, kitas metalinės pakuotės atliekas.

Nemesti:

Riebalais, dažais, tepalais ar kita chemine medžiaga suteptos plastikinės ar metalinės taros, plastikinių žaislų su elektroniniais įtaisais, plastikinių medicinos priemonių, vaizdo kasečių, CD, DVD ir LP plokštelių, aerozolio flakonų, skutimosi peiliukų, dantų šepetėlių ir kitų higienos reikmenų.

4. Stiklas (žalias konteineris)

Ką mesti?

Praskalautus stiklinius butelius, stiklainius, stiklinius indus ir stiklines pakuotes, įvairaus dydžio stiklo duženas.

Nemesti:

Porceliano ir krištolo, keramikos, veidrodžių, visų rūšių elektros lempučių, dažais, tepalais ar kita chemine medžiaga užterštų pakuočių, medicininių ampulių, stiklinių vaistų buteliukų, armuoto stiklo ir stiklo lakštų, automobilių langų stiklų.

SVARBU:

Buteliai ir stiklainiai turi būti visiškai ištuštinti, popierinių etikečių pašalinti nebūtina.

Tvarių ir saugių rūšiavimui priemonių ieškokite www.drogas.lt . Stenkimės dėl tvaresnio pasaulio kartu!

DROGAS ekspertė Eglė!

Eglė Gilytė Instagram: @eglegil

Aš – Eglė, o mano didžiausia aistra – grožio produktais nukrautų lentynų skenavimas! Nuo pat vaikystės iš rankų nepaleidžiu teptukų – pirmieji buvo dailės mokykloje, o antrieji – mano kosmetinėje! Nemažai laiko praleidžiu domėdamasi naujausiomis pasaulio grožio ir stiliaus tendencijomis, o tada jomis dalinuosi DROGAS socialinių tinklų paskyrose straipsnių bei video filmukų formatu.
Taigi, kviečiu ir skaityti, ir žiūrėti!